A masszázs és a teázás egymást kiegészítő, szoros kapcsolatban állnak, a gyógynövény alapanyagokból készült teák és a masszázs évezredek óta segíti az ember egészségének megőrzését.
Őseink több ezer gyógynövényt ismertek és alkalmaztak különböző megbetegedésekre, illetve megelőzés céljából. Sok gyógynövény hatása kutatásokkal igazolt, felhasználása napjainkban népszerű alternatíva lehet azok számára, akik el szeretnék kerülni a kémiai előállítású gyógyszerek használatát. Természetesen kiegészítő eljárásként is alkalmazhatók a gyógynövényből készült teák. Nem kell bemutatni a mindenki számára ismert gyulladáscsökkentő hatású orvosi székfűből, vagyis kamillából főzött teát vagy a nyugtató hatású levendulát, mely segít áthangolni az idegeket a pozitív működés irányába.
A gyógyteák és a masszázs kapcsolata vitathatatlan. Több tisztítókúra kiegészítőjeként is használják, illetve támogatja a masszázs utáni harmonikus nyugalmi állapot fenntartását, folyadék-utánpótlásunk biztosítását is.
A masszázst kiegészítve, megfelelően válogatott gyógytea keverékkel, rendkívül hatásos tisztítókúrát végezhetünk.
Néhány gyógynövény, melyek a tisztító, méregtelenítő folyamatot hatásosabbá tehetik:
A citromfű: Felhasználása sokrétű, serkenti az emésztést, epeműködést, izzasztó hatású, szélhajtó, illetve nyugtató, idegerősítő hatású gyógynövény.
A bodzavirág teája: vértisztító, izzasztó, vizelet- és hashajtó hatással rendelkezik.
A hibiszkusz: segíti az emésztőrendszer működését, vizelethajtó hatású.
A csalán: vértisztító, vízhajtó hatású gyógynövény.
A kökényvirág: vizelethajtó, enyhe hashajtó, vértisztító hatása mellett csökkenti a magas vérnyomást.
A borsmenta tea: jeles étvágygerjesztő szer, serkenti a nyálmirigyek működését, segít megszüntetni a hányingert, csillapítja a gyomorégést, enyhíti a gyomorgörcsöket és a hascsikarást.
A masszázs után javasolt nyugtató hatású, közérzetjavító gyógyteák:
Orbáncfű: Ez az ősi gyógynövény hörghurut ellen jó, és jót tesz a bármi okból váladékkal teli tüdőnek, mert képes kihajtani a nyákot a tüdőből. A népi gyógyászok régóta használják menstruációs fájdalmak, szülés utáni panaszok kezelésére.
Levendula: a központi idegrendszerre nyugtatóan hat feszültség esetén. Hatására az izomfájdalmak, izomgörcsök rövid időn belül enyhülhet.
Galagonya: stresszoldó és szíverősítő hatású növény.
Kamilla: Serkenti az étvágyat, javítja az emésztést, erősíti a hólyagot. Nyugtató, idegerősítő hatású, az ízületi gyulladás, a fejfájás, az izomgörcsök és izomfájdalmak kezelésében is jótékony hatásúnak bizonyulhat.
Macskagyökér: Más néven valeriána első rangú idegnyugtató, feszültségoldó hatású gyógynövény. Hatásos ellenszere a szorongásnak, az idegességnek, a stressznek, segít az álmatlanság leküzdésében. Magas vérnyomás csökkentésére és bélgörcsök, csikarások és izomgörcsök csillapítására is használják.
Gyógyteák rendszeres fogyasztása:
A gyógyteákat napi rendszerességgel fogyaszthatjuk, beiktathatjuk életmódunkba, akár kávé helyett is. Ám, érdemes odafigyelnünk arra, hogy egyes natúr gyógynövényből készült teákat 2-3 hónapig alkalmazzunk, azután tartsunk szünetet. Ebben az időszakban kerüljük a belőlük származó teakeverékeket is, mert egyes gyógynövények felerősíthetik egymás hatását, ilyen esetekben érdemes hozzáértő szakértő tanácsát kérni.
Hogyan hat a gyógytea?
A természetes anyagok képesek kedvezően befolyásolni testünk vegyi összetételét, emellett a belső rendszerek egyensúlyát is helyreállítják, és segítik a szervezetet a gyógyulásban, amelyet meg is gyorsítanak. A gyógyteák mindegyikének – összetevőitől függően – megvan a maga sajátos gyógyhatása. A gyógyteák formájában alkalmazott növényi orvosság úgy három-hat nap alatt képes kifejteni hatását közérzetünkre. Figyeljük meg reakcióinkat!
Amennyiben tudni szeretné, hogyan készítsen profi módon gyógyteát, olvassa el korábbi blogbejegyzésünket is!