megfázás

Sokan emlékeznek arra, amikor megfázástól, meghűléstől gyötörten, kisgyermekként lázasan feküdtek az ágyban és csak az anyukájuk „gyógyító“ húslevesére tudtak gondolni.

Az eltelt évek alatt biztosan sok természetes gyógymódot próbáltunk már ki, de mi most összeszedtünk néhányat egy csokorba, hogy a megfázás feledhető legyen hamar.

A legismertebb népi gyógymódok közé tartozik

a vöröshagyma, a fokhagyma és a méz evése, a forró tea ivása vagy a kamillás gőzölés. De ezeken kívül számos más gyógymód is létezik, amelyek vagy használnak vagy nem.

A sokéves tapasztalat úgy tartja, hogy a vöröshagyma megöli a baktériumokat a szervezetben, sőt hagymateaként nagyon jó hatása van a megfázásra.
A recept: Két, három megmosott vöröshagymát összevágunk a héjával együtt és 1 liter vízben néhány percig főzzük. Ezt leszűrjük és hozzáadunk 3 evőkanálnyi pirított cukrot, de jobb ha egy kiskanálnyi teafűvel vagy egy evőkanálnyi kamillával ízesítjük. Hagyjuk állni negyed órát és már ihatjuk is! Egész nap kortyolgatva elősegíti a gyógyulást.

A fokhagyma szintúgy megöli a baktériumokat és bár nem a legkomfortosabb, mégis nyersen a leginkább hatásos.
A recept: Vacsorára egy fokhagymás pirítós meg egy bögre forró tea és másnapra jobban érezhetjük magunkat. Ha erős gyomrunk van ajánlott úgy is, ha egy gerezd fokhagymát egy bögre vízbe belenyomunk, felforraljuk és jó melegen megisszuk.

Fontos, hogy sok teát igyunk és pótoljuk az elveszett folyadékot főleg,

ha lázasak is vagyunk. Segíti a nyelést és hatásos orrdugulás ellen. A kamillatea kiválóan tisztítja a légutakat, gyulladásgátló és nyugtató hatású. Forrázzunk le egy bögre vízzel egy-két evőkanál szárított kamillavirágzatot, hagyjuk állni lefedve 15 percig majd ezt követően műanyag szűrővel szűrjük le! Lefekvés előtt ajánlatos fogyasztani.

A zsályateát a kamillához hasonlóan régóta alkalmazzák a népi gyógyászatban. A zsályalevél legfontosabb hatóanyagai az illóolajok, a cser- és keserűanyagok, valamint a flavonoidok. Az illóolajai baktérium- és vírusölő, valamint emésztésserkentő tulajdonsággal bírnak.

A kakukkfűtea közvetlenül oldja a hörgőkben a nyákot, valamint baktérium-, vírus- és gombaölő hatással is rendelkezik. Forrázzunk le egy csésze vízzel két evőkanál szárított kakukkfüvet, öt-tíz percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Ízesíthetjük mézzel, naponta többször is ihatunk belőle.

A gyömbértea igazi orvosság influenzás időszakban. Egy darab friss gyömbért tegyünk forrásban lévő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal! Kortyolgassuk egész nap!

Megfázás, influenza

A mézet már régóta használják különféle megbetegedések kezelésére.

Baktériumölő hatása enyhíti a torokfájást és a köhögést. Aki szereti, nyugodtan fogyaszthatja önmagában, vagy teába, tejbe keverve is. Legyünk azonban óvatosak, hiszen ha forró teába keverünk mézet, akkor elbomlanak a fontos enzimek, tehát várjunk amíg a tea langyosra hűl! A méz gyógyhatása fontos tényező, javasolt ezzel édesíteni teánkat, azonban savasít is, ha valakinek sok a gyomorsava, annak akácméz fogyasztása javasolt. Virágpor allergiásoknak a selyemfű mézet szokták javasolni.

Egyéb praktikák

Zöldségek, fűszerek, gyógynövények és gyümölcsök

A frissen reszelt torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben lévő dugulást is enyhíti. A tormában lévő izotiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.

A gyömbér (fentebb már írtunk a teáról) enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, ugyanakkor a vírusok ellen is nagyszerű természetes gyógyszer . Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a gyömbért megfázás kezelésére.

Az erős paprika is csípős fűszer, leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. A paprika csípősségéért felelős kapszaicin stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását.

Céklából készült ital segít leküzdeni a náthát és az influenzát. Gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C- és B-vitaminokban. Gyümölcscentrifugában kipréselt levét répa- és almalével fogyaszthatjuk.

A káposzta savanyítva őrzi meg leginkább magas C-vitamin-tartalmát.

Nagyon fontos, hisz ételeink elkészítése során – a hő hatására – a C-vitamin nagy része tönkremegy. A téli hónapokban a C-vitaminban dús savanyú káposzta segíthet ezt a hiányt pótolni.

A bazsalikom többek között a megfázás, a köhögés, az asztma, az emésztési rendellenességek ellenszere. Helyezzünk éjszaka a fűtőtestre nedves, néhány csepp (6-8 csepp) bazsalikommal átitatott törülközőt!

A borsmenta különösen fejfájásra, megfázásra, influenzára javallott. Fejfájás esetén csepegtessünk pár cseppet egy tál hideg vízbe, majd mártsunk bele egy zsebkendőt, csavarjunk ki, és tegyük a homlokunkra. Megfázás és influenza gyógyítása esetén helyezzünk éjszaka a fűtőtestre nedves, néhány csepp borsmentával átitatott törülközőt! (Férfiak kevesebb mennyiségben fogyasszák!)

A levendula görcsoldó hatású, segít náthás fejfájás, fül-és torokfájás esetén. Csökkenti a szervezet gyulladásos folyamatait, fertőtlenít és erősíti az immunrendszert. Fájdalom- és lázcsillapító hatása szintén közismert. Kismamáknak nem javasolt!

A csipkebogyó hatalmas C-vitamin mennyiséggel rendelkezik, tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom, de van benne még vas, kálcium, magnézium, flavonoidok, alma és citromsav is. Megvásárolhatjuk szárítva, és szőreitől, magvaitól megtisztítva „csipkehúsként” is. Főleg teaként és lekvárként szokták elkészíteni, de más országokban még bort, pálinkát, levest is készítenek belőle. Az apró piros bogyók C-vitamin tartalma elbomlik 60 fok felett, ezért teának áztassuk hideg vízben akár 5-6 órán át.

A lándzsás útifű vagy népi nevén kígyófű köhögéscsillapító és váladékoldó szirupként, köptetőként ismert a leginkább, de erős gyulladáacsökkentő és nyákoldó hatása miatt hatékony segítséget nyújt az influenza és megfázást követően kialakuló köhögés és torokfájás megszüntetésében.

 megfázás - méz, tea, citrom

Nagyszerű választás lehet a melegen gőzölgő, illatos forralt bor, amely a népi gyógyászat egyik legjobb módszere. A bort – legyen az vörös vagy fehér – forralás előtt érdemes vízzel felhígítani. Ezután ízlés szerint fűszerezhetjük fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel. Teaboltokban és nagyobb üzletekben már külön forraltbor-fűszerkeveréket is vásárolhatunk.

Kakukkfüves fürdő

A megfázás megelőzésére javasoljuk a kakukkfüves fürdőt lefekvés előtt. 80 gramm kakukkfüvet forrázzunk le egy liter vízzel. Hagyjuk állni 20 percig, majd fürdéskor keverjük a 35-37 fokos fürdővízbe!

10-15 percet töltsünk el a kádban, lehetőleg úgy, hogy a szívtájék már ne érjen bele a vízbe. Utána mindenképpen feküdjünk le 20-30 percre! A fürdő ritka esetben szívdobogást okozhat, ha ezt tapasztaljuk, óvatosan, de minél hamarabb szálljunk ki a kádból!

Gőzölés

Sokan ismerik és sokan alkalmazzák is a kamillás gőzölést. Főzzünk kamillavirágzatot forrásig vízben, majd mélyen, erőteljesen inhaláljunk a kamillagőzzel! Kezelhető vele orrdugulás, orrfolyás, torokfájás.

Hidegen is inhalálhatunk tömény illóolajakkal. Erre alkalmas a fenyő- és eukaliptuszolaj. Egy vattacsomóra cseppentve belélegezhetjük vagy a fürdővizünkbe tehetjük, de a fűtőtesten a párologtatóba is önthetjük. 5-10 perc alatt felszívódnak a hatóanyagok, és nemcsak helyi, hanem általános hatást is kifejtenek.

Szauna

Megfázás idejében ajánlatos lehet szaunázni is. A forróságban ugyanis a kórokozók elpusztulnak.

A végére néhány jó tanács

Ha fáj a torkunk, akkor semmi esetben se szopogassunk mentolos torokcukorkát, mert a mentol csak még jobban kiszárítja a torkot, amely növeli a fájdalmat és az irritációt. Érdemes a mézes és citromos ízesítést kipróbálni, de a gyümölcsös ízesítésűek beválhatnak.

Szellőztessünk minél gyakrabban! Mint tudjuk, az influenza cseppfertőzéssel terjed, és erre annál nagyobb az esély, minél kevésbé van lehetőség a levegő cserélődésére.

Fontos ,hogy megfázás alatt az átlagnál több C-vitamint fogyasszuk, hiszen ez elősegíti a gyógyulást és elkerülhetjük vele, hogy újra megfázzunk. C-vitamin található frissen facsart citromlében, csipkebogyóban, bodzavirágban, de gyógyszeretárakban lehet kapni C-vitamin készítményeket is.

Pihenjünk sokat és feküdjünk le korán aludni! További információk facebook oldalunkon!