A pattanások okai

A 12-24 éves korosztályban ötből négy betegnél alakul ki legalább egyszer aknés megbetegedés.

Ezt a bőrbetegséget gyakran a hormonháztartási változások okozzák főleg kamaszkorban, de felnőtt korban is előfordulhat. Az akne egy gyakori bőrbetegség. Jellegzetessége, hogy a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg. Felnőtt nőknél akne alakulhat ki a terhesség során, a menstruációs ciklus egyes fázisaiban, illetve a hormonális fogamzásgátlók szedésekor vagy abbahagyásakor. A megfelelő kezeléssel azonban az akne kordában tartható, illetve csökkenthető az akne miatt kialakuló hegesedés is.

Az akne megjelenési formái

Az akne leggyakrabban az arcon, a nyakon, a mellkason, a háton és a vállakon alakul ki, mivel ezeken a területeken van a legtöbb faggyútermelő mirigy. Fontos tudni, hogy az akne az alábbi formákat öltheti:

  • Zárt comedók. A szőrtüsző nyílását eltömítik az elhalt hámsejtek és a faggyú, emiatt a szőrtüsző kitágul, a szokásosan termelt váladék felgyülemlik.
  • Mitesszerek (nyílt comedók). Ezek hasonlítanak a zárt comedókhoz, azonban sötétre elszíneződnek és a bőr felszíne felé nyíltak, így a tartalmuk ki tud ürülni.
  • Pattanások. A pattanások a bőr felszínéből kiemelkedő pirosas foltok, melyek a szőrtüsző gyulladása vagy fertőzése miatt alakulnak ki.
  • Ciszták (tömlők). A ciszták a bőr felszíne alatt található köteges csomók, melyeket mélyen a szőrtüszőben felgyülemlő váladék tölt ki.

Az enyhe forma a papula, ennél már nagyobb és csúnyább a postula, valamint a legkomolyabb megjelenési forma a cysta, amely már egy vagy több nagy begyulladt, gennyel meg-telt csomót jelent. E tekintetben három megnevezése van az aknénak attól függően, hogy milyen erős annak megjelenése

  • Akne comedonica (enyhe)
  • Akne papulopustula (közepes)
  • Akne conglobata (súlyos)

A pattanásos bőr utalhat szervi problémákra is.

Az akne kialakulását a hormontermeléshez lehet kötni. Néha ezek a pattanások, mitesszerek és ciszták azonban lappangó betegségek tünetei lehetnek. Az aknet a túlzott faggyútermelés eredményezi, amit a tesztoszteron jelenléte okoz.

Homlok:
A homlokon megjelenő pattanások utalhatnak a belek, a mellékvese, az agy, a pajzsmirigy, az epeproblémák, a kisebb vékonybél problémák, a máj problémák kialakulására, de okozhatja őket rendszertelen alvás, stressz, sok cukros étel, izzadás, vagy különböző hajápolási termékek is.

Halánték:
A halántékon megjelenő aknek leginkább a hormonális problémákat jelzik, de a csökkent nyirokkeringés, a sok zsíros étel, epehólyag probléma is okozhatja a pattanásokat.

Két szem között:
Ha a két szemünk között jelentkeznek ilyen tünetek, az a máj alulműködésére is utalhat. De tünete lehet a gyenge szívműködésnek, a túlzott alkoholfogyasztásnak, valamint a dohányzásnak is.

Szem alatt:
Ha a szem alatt észlelünk aknes tüneteket, az vese vagy nyirok betegség jele is lehet.

Orca:
A teljes orcát nézve a tüdő és mellkas megbetegedéseire lehet gondolni. Azonban megkülönböztetjük egymástól az orca bal és jobb oldalán megjelenő aknekat is. Bal orca: olyan élelmiszerek fogyasztása, amit a szervezet nem tud befogadni, ezért utalhat gyomor problémákra is. Jobb orca: tüdő problémákat jelezhet.

Orr:
Az orron található pattanások, mitesszerek gerinc- és szívbaj miatt is kialakulhatnak. Míg az orr körüliek lép, méh és gyomor panaszokra hívhatják fel a figyelmet.

Orr és a száj között:
A gyomor problémák, székrekedés, illetve puffadás eredményezhet aknet az orr és a száj közötti területen.

Ajkak:

A felsőajak mentén megjelenő pattanások vékonybél problémákra utalhatnak. Ezzel szemben az alsó ajkakon vastagbél, székrekedés, rendszertelen széklet, túl sok fűszeres vagy sült étel fogyasztása, vagy a nem megfelelő fogkrém használatának esetén jelentkezhetnek bőrhibák.Az ajak alatti terület vesebántalmakról árulkodhat.

Áll:
Az áll a vesetájék, a húgyutak megbetegedése és a hormonális problémák jelzője. Az áll két oldalán jelentkező pattanásokra pedig főként a nőknek kell odafigyelniük, hiszen ezek akár petefészek problémákat is jelezhetnek. Gyakori kiváltó oka lehet még a lefekvés előtti étkezés.

Az aknék kialakulásának általános oka is lehet. Ilyen például a piszkos ágynemű, a telefon és a koszos kézzel való archoz nyúlás is. Érdemes megemlíteni még az allergiát is, ami nem produkál különösebb tüneteket csak a pattanásokat. Ilyen például a glutén(búza, tönkölybúza, zab, rozs, stb.).

Teendők:

  • Kérhetjük szakember (bőrgyógyász, kozmetikus) segítségét.
  • Rendszeres reggeli torna a hormonháztartás egyensúlyának a fenntartására (reggel aktiválódnak a hormonok).
  • Egészséges étrend kialakítása, fontos a rendszeres táplálkozás.
  • Rendszeresen cseréljük az ágyneműket (havonta egyszer), mielőtt az arcunkhoz nyúlunk, mossunk kezet.
  • Naponta egyszer-kétszer arcot moshatunk bőrbarát szappannal.
  • Gyógynövényes szárító készítmények használata (Vermix, Dermofil csak külsőleg oldhatja meg a problémát!).
  • A rendszeres alvás kialakítása. Törekedjünk arra, hogy minél többször feküdjünk le éjfél előtt, mert ilyenkor pihen az idegrendszer, éjfél után pedig az anyagcsere szervek. Ezért is fontos az alvás.

Hogyan kezelhetjük a pattanásainkat?

Az első és legfontosabb, hogy ne nyomkodjuk őket! Tudjuk, hogy rettentő nehéz megállni, de a rosszul kinyomott pattanás károkat is okozhat. A gyulladás során keletkező gennyes faggyúváladék a véráramba kerülve akár betegségeket, fertőzéseket is okozhat.

Mit tehetünk helyette?

Bőrünk tisztaságát különböző kozmetikai szerek használatával is elősegíthetjük. Ilyenek például a különféle bőrradírok, tonikok, és hidratáló kendők. Ugyanakkor bizonyos gyógynövények is segíthetik enyhíteni a gyulladt bőrterületet. Ilyen növény a kamilla, amiből akár teát is főzhetünk, melyet egyfajta ecsetelőként, vagy borogatásként is alkalmazhatunk. Baktériumölő hatása miatt kiváló a pattanásos bőrre a teafa-olaj, de a kasvirág, vagy a kakukkfű is nagyszerűen helytáll.

A pattanások okaiÚjdonság lehet azonban, hogy nem csak a gyógynövények és különböző készítmények, de a masszázs is hatásos lehet a pattanásos bőr kezelésére. Mint azt már föntebb említettük, az akne kialakulását minden esetben a hormontermeléshez lehet kötni.

A gyógymasszázs elősegíti a nyirokkeringést, fokozza a vérkeringést, ezáltal segít a méregtelenítésben és megkönnyíti a salak- és méreganyagok kiürítését a szervezetből. Fokozza a sejtek oxigén- és tápanyagellátását is, mely szintén jótékony hatással van szervezetünk működésére. Emellett erősíti az immunrendszert és beindítja a test öngyógyító folyamatait is.