Talán furcsán hangzik, hogyan lehet elkészíteni a farsangi menüt egészségesen úgy, hogy a mulatság ne végződjék hasfájással, gyomorrontással vagy rosszulléttel.
A titok a mértékletesség, a nyersanyagok helyes megválasztása és a konyhatechnológiai fortélyok ismeretében rejlik.
Néhány jó tanács, amit nem csak farsangkor érdemes betartani és megfogadni
- Együnk többször kevesebbet, így egyszerre kevésbé terheljük meg gyomrunkat.
- Az ételeket alaposan rágjuk meg, ezáltal hamarabb kialakul a jóllakottság érzete, és emésztőrendszerünknek is jobb, ha pépesebb állagú étel kerül a gyomrunkba.
- Bő olajban sütés helyett, készítsük az ételeket sütőben, sütőzacskóban, római tálban, olaj felhasználása nélkül.
- Kerüljük a túl hideg vagy túl meleg ételeket!
- Ne fogyasszunk egyszerre nagy mennyiségű zsíros ételt és tömény alkoholt, mert hasnyálmirigy gyulladás és epegörcs kialakulásához vezethet.
- Tömény alkohol helyett válasszunk inkább száraz vörös és fehérborokat, könnyű rosét.
- Lefekvés előtt 3-4 órával már ne étkezzünk.
A Farsangkor hagyományos evés-ivás az egészséges emberek számára is megterhelő. A zsíros ételek, nagyobb adagok, a szokásosnál több alkohol fogyasztása megdolgoztatja emésztőrendszerünket.
Külön odafigyelést igényelnek az ismert emésztőrendszeri megbetegedésben szenvedők, nekik szánjuk az alábbi tanácsokat.
Epe és hasnyálmirigy gyulladásos betegek étrendje
Az ételeknek, zsírszegénynek és könnyen emészthetőnek kell lennie. A beteg panaszait fokozhatja a nyálkahártyát izgató hatású fűszerek (torma, bors, mustár, csípős paprika), illetve a vízben nem oldódó élelmi rostok fogyasztása (pl. korpafélék, száraz hüvelyesek).
Az étrend összeállításában vegyük figyelembe az egyéni tűrőképességet, mert különböző reakciók léphetnek fel az elfogyasztott étel által.
Javasolt ételkészítési technikák:
Sűrítés: száraz rántás, hintés, egyszerű vagy kefires habarás, sűrítés saját anyagával vagy áttört burgonyával.
Párolás: egyszerű és aromás párolás, a nyersanyag zsírmentes vagy minimális olajjal átkent felületen történő átfutással.
Sütés: zsír nélkül, sütőzacskóban, római tálban, teflonban, jénai edényben, roston, alufóliában vagy grillsütőben.
Farsangi ételek elkészítése egészségesen
Farsangi fánk
Tipp: A fánk elengedhetetlen édessége a farsangnak. Sokkal egészségesebb és kevésbé terheli meg gyomrunkat, ha bő olajban való sütés helyett a fánkokat sütőpapíron vagy muffin formában megsütjük a sütőben. Íze ugyanolyan finom lesz, mintha olajban sütöttük volna ki. Előnye még, hogy nem lesz az egész lakásban olajszag. Forrás
Ha a fánk összetételét is egészségesebb hozzávalókból szeretnénk összeállítani, akkor itt van egy gyorsan elkészíthető olajszagtól mentes recept:
Hozzávalók:
- 3 dl növényi tej (pl.: mandula)
- 5 dkg vaj
- 1 ek xilit vagy stevia
- pici só
- 12 dkg kókuszliszt
- 4 tojás
Elkészítés:
Melegítsük fel a tejet a vajjal és adjuk hozzá az édesítőt, a sót, majd a lisztet. Ez, ha összeállt pár perc alatt, akkor vegyük le a lábast a lángról és hagyjuk kihűlni. Dolgozzuk hozzá a 4 tojást és keverjük robotgéppel csomómentesre. Adagoljuk kanállal sütőpapírra és 200 fokon süssük körülbelül 20 percig.
Megjegyzés: a kókuszliszt íze igen domináns ezért kókuszos íze lehet a fánknak.
Miért pont a fánk?
A szegény nép egyszerűen ki sem bírta volna a negyvennapos koplalást. Ezért a papok és a szerzetesek azt tanácsolták, hogy a böjt előtt tápdúsabb ételeket vegyenek magukhoz. Így aztán kenyér helyett az energiában jóval, gazdagabb fánkkal tömték meg a gyomrukat. Igaz a böjtöt nem mindenki gyakorolja, de a fánk megmaradt.
Egyéb egészséges finomságok, farsangi ételek
Vörös áfonyás gesztenyés golyó
Hozzávalók körülbelül 20 darabhoz:
- 25 dkg gesztenyepüré
- 1-2 evőkanál méz
- 1 kiskanál őrölt fahéj
- 1 csomag aszalt vörös áfonya
A hempergetéshez: natúr kakaópor, kókuszreszelék, darált mogyoró vagy dió
Elkészítés: A gesztenyepürét, a mézet és a fahéjat dolgozzuk össze, vegyünk egy aszalt áfonyát és úgy formáljuk meg golyókat. (A meggyes kókuszgolyó „rokona”) Természetesen lehet variálni az aszalt gyümölcsöket illetve elhagyható. Forrás
Korhelyleves
Tipp: Füstölt kolbász helyett, nagyon ízletes, ha gombát teszünk a levesbe, a káposzta pedig segíti az emésztést.
Disznótoros
Tipp: A disznótorost fogyasszuk savanyú káposztával, ezáltal segítünk gyomrunknak a zsíros ételek megemésztésében. A hagymás tört burgonyát készítsük sütőben vagy fogyasszunk hozzá héjában sült burgonyát.
Töltött káposzta
Tipp: A töltött káposztát készítsük pulykacombból, sertéshús és füstölt oldalas helyett. Erőteljesebb íz elérése érdekében tehetünk bele egy kis füstölt pulykahúst is. Tölteléknek fehér rizs helyett, használjunk barna rizst vagy zabpelyhet. Tetejét alacsony zsírtartalmú tejföllel (12%) vagy natúr kefirrel, joghurttal locsoljuk meg.
„Hamis gulyásleves”
Tipp: A pörkölt alapú ételeket, így a gulyáslevest, székelykáposztát is készíthetjük pulykacombból (ezért hamis) és sok zöldségből is marhahús és sertéshús helyett.
Kocsonya
Tipp: A kocsonyát is elkészíthetjük csülök és köröm helyett, pulykahúsból, sőt csirkéből és csirkelábból is. Forrás
E cikk írása közben bizonyossá vált számunkra, hogy farsangkor hagyományból, szokásból esznek, isznak egészségtelenebbül az emberek. És, mert a farsangi ételek finomak. Nekünk ugyanis, már nem kötelező a 40 napos böjtöt „kibírni”. A hagyomány mindenkinél más és más. Valakinél összetartozik a vallással, valakinél nem. Egy biztos, valamilyen szinten felfoghatjuk a böjtöt a régi idők méregtelenítésnek is, mivel kíméletesebb ételeket fogyasztanak, ezáltal a szervezet megtisztul.